Pamatā šis maršruts ir veidots kā 2-3 dienās apskatīt Romu.
Pirms iesēžamies pavisam ērtajos dīvānos ar kaudzi grāmatām un lielo Ķīnas tējas krūzi rokās, vēlējamies apskatīties, kāda tad ir viena no lielākajām ballītēm Eiropai sagaidot Jauno 2023.gadu! Tādēļ devāmies uz Romu. Avio biļetes iegādāties bija salīdzinoši lēti, vienai personai turp-atpakaļ 120-140 eiro. Savukārt naktsmītnes bija īsts izaicinājums. Aptuveni mēnesi ložņaju cauri internetam, lai saprastu, ka lētākā no iespējām ir dzīvot nedaudz ārpus centra, bet vajadzības gadījumā arī kājām veicamā trajektorijā, ja metro vairs nekursē. Izmaksas bija 460 eiro uz trīs naktīm, trīs cilvēkiem. Viens numuriņš, pilnīgi parasts, nekā ļoti ekskluzīva par cik mums nebija plāna tusēt istabiņā.
Pirms ielidošanas vienmēr izpētām ātrāko un lētāko ceļu uz pilsētu, ideālajā variantā tas ir vilciens jeb metro, nereti arī autobuss.
Nonākot metro mēs uzreiz nopērkam metro karti, jeb sabiedriskā transporta karti 72 stundām neierobežoti. Šobrīd Itālijā izmantoju google.maps, lai izpētītu labākos maršrutus, vai ar kuru autobusu vai metro jādodas. Itāļi lieto aplikāciju Moovit, kur nereti pārliecinos, vai dosimies pareizajā virzienā.
Par cik esam ieradušies vēlu, tad visi krodziņi ir pilni un Jaunā Gada sagaidīšanas drūzma jau norit pilnā sparā! Esam izsalkuši tāpēc meklējam labākos variantus. Uzreiz vēlos minēt, ka 70% no braucienu ieturējām maltītes ķīniešu restorānos. Kā garšas tā arī maciņam draudzīgāka izvēle. Ierakstām google.maps chinese, un skatāmies kur tuvākā ēdnīca (piemērs, vīna glāze itāļu restorānā -7.50-10.50 eiro, litrs mājas vīna ķīniešu restorānā 6 eiro).
Lielākā ballīte Jaunajā gadā notiek Circus Maximus laukumā. Metro šai pieturai pabrauca garām, kā izrādās, lai izbēgtu no pārlieku liela pūļa, metro Jaunā Gada vakarā piestāj – vai nu vienu pieturu pirms vai pēc galvenā spota. Mēs sasniedzām laukumu ap 23:40, cilvēku jūra un uz lielās skatuves itāļu mākslinieki iesilda pūli Jaunajam Gadam. Nodrošinājušies ar šampānieti un mazajiem salūtiem (bombenēm, vai visādi citādi diezgan bīstamām vielām pūlī) itāļi gaida Jaunā Gada iestāšanos. Ļoti iespaidīga uguņošana un pūļa patvaļīga salūta šaušana notika tieši 00:00. (Instagram vietnē variet redzēt īsu video, ja vēlaties priekšstatu). Ideāls jauniešu galamērķis ar daudz ballītēm klubos, un internacionālām sadraudzības iespējām. Mēs sabučojušies un priecīgi jau plānojam doties uz viesnīcu, jo rītdiena solās būt pilna notikumiem!
Pirmo rītu mēs iesākam vidēji agri (8:00) un dodamies uz kolizeju. Atrodam fantastisku brokastu ēstuvi, kura pēc minūtēm 10 jau ir pārpildīta ar ārzemju tūristiem. Viennozīmīgi iesaku, jo klasiskās brokastis mūsu izpratnē noteikti tur pasniegs bez gala garšīgas Cafe Cafe, saucās šī mazā kafitērija, un uzklikšķinot varēsiet redzēt atrašānās vietu. Ja dodaties sezonā ieteiktu rezervē brokastis laicīgi. Lai gan 1.janvārī daudzi no spotiem ir bez maksas, rindas ir ļoti pieklājīgas un, lai tās izstāvētu nepieciešams laiks. Kolizejs nebija mūsu sarakstā kā vieta, kur vēlamies apskatīt no iekšpuses, lai gan puiši par šo faktu nebija priecīgi. Esmu nepacietīga. Bilžu pauze no visiem skaistajiem kolizeja nosūriem un mēs turpinām savu pastaigu tālāk. Maršruts ved pa vēsturisko ielu Via dei fori Imperiali, esam ļoti pateicīgi, ka Emīlam gribas visur ieskatīties, jo atklājām burvīgu baznīcu ar laukumu, un apskates zāli tikai nedaudz galvas pagriežot pa kreisi: Basilica of Saints Cosmas and Damian. Noteikti iesaku iegriezties. Turpinot mūsu ceļu devāmies uz Campidoglio, nogriežoties pa kreisi, un pa ceļam vērojot burvīgu skatu no trepju balkoniem uz Romas forumu. Nonākot Camidoglio laukumā, absolūti obligāts objekts ir Basilica di Santa Maria in Ara coeli, kura majestātiski savā krāšņumā pārsteigs ikvienu, un no tās kāpnēm pavērsies burvīgs Romas jumtu skats.
Tiem kuri Romā ir pirmo reizi, maršrutā vajadzētu iekļaut Venēcijas laukumu. Ja vēlaties izbaudīt to uz visiem 100%, tad pirms tam internetā variet iegādāties biļetes, lai uzbrauktu uz krāšņā monumenta jumta, un pavērtos neaizmirstams skats uz Romas svarīgākajiem vēstures pieminekļiem. Ja esiet nesezonā variet mēģināt arī iegādāties uz vietas, bet iespējams rindas būs, un internetā variet iegādāties biļetes arī tajā pat dienā, ja nav karstā sezona, kurā būs uzraksts – sold out (izpārdots). Līdzīgs skats arī paveras no bazilikas trepēm, tādēļ mēs noejot garām laukumam dodamies uz Panteonu, vēstures un arhitektūras entuziastiem iesaku apbruņoties ar kādu Romas guide grāmatu, lai spētu izprast katra objekta aspektus un īpatnības. Mums paveicās un durvis Panteonam ir vaļā, kas ļauj ielūkoties nestāvot mega garajā rindā.
Laiks pusdienām. Itālijā, jo īpaši lielākajās pilsētās ir kāda ļoti populāra sviestmaižu ēstuve. Ēdienkarti var aplūkot internetā viņu mājas lapā vai skenējot QR kodu, stāvot garajā rindā (10-15 minūtes, kustas ļoti ātri), bet noteikti ir tā vērts. Iespēja protams ir arī sakombinēt pašam savu sviestmaizi, bet izcils pusdienu budžeta variants viennozīmīgi! Iesakām 5/5 All’Antico Vinaio – Roma. (Bildes ar sviestmaizi variet arī aplūkot un sīkāku foto izklāstu manā instagram)
Silta rekomendācija, protams, turēt acis vaļā un iemaldīties pa ceļam esošajās katedrālēs. Noguruši no iespaidiem izlēmām aiziet uz viesnīcu un atvilkt elpu, lai spētu pēcpusdienā braukt atpakaļ uz parādi. Romā 1.janvārī ir pilsētas parāde, kura sākās Popolo laukumā, un viņu mājas lapā var redzēt, ka tā notiek apļa veida kustībā, un iesakām doties uz apļa vidu, kur mazāk cilvēku un izcila redzamība. Vakariņas atkal baudām ķīniešu ēstuvē, un dodamies pastaigā pa naksnīgo Romas vecpilsētu. Parādes vietā, šis būtu izcils laiks, lai apmeklētu Spāņu kāpnes, un izstaigātu vecpilsētas ieliņas, nobaudītu kādu ceptu kastani un iepirktu suvenīrus. Esot Popolo laukumā lielisku itāļu tradicionālo pastu ikvienai gaumei noteikti iesakām nobaudīt mazā restorāniņā Pastasciutta, itālis pagatavos Jums vēlamo pastas veidu, ar Jūsu izvēlēto mērci, kā arī pieejams ir baltvīns, sarkanvīns un citi dzērieni. Ātra laba, patīkama apkalpošana, kā arī variet vērot virtuvi kamēr izbaudāt maltīti.
Otrajā dienā, mēs tieši tāpat sākam pl.8:00 ar braucienu uz tālāko šī ceļojuma plāna daļu, tirgu. Nesezonas agrajā rītā, šeit bija maz ko redzēt, sezonā dienas vidū noteikti ir daudz iespaidīgāk. Tiekam pie gardas kafijas un brokastu maizītes. Nedaudz savādāka Roma, es teiktu mūsu Imanta. Pēc kafijas lēnā pastaigā dodamies uz apelsīna dārzu un skaisto terases skatu. Brīnišķīgas fotogrāfijas ikvienā gadalaikā! It īpaši, ja mērojat ceļu augšup no upes puses!
Emīls absolūti noteikti visiem iesaka baudīt kruasānu un kafiju tradicionālā itāļu brokastnīcā Caffè Testaccio, kur šoreiz tūristu nebija vispār, un bijām absolūti iemaldījušies. Kafijas garšas baudītāji novērtēs.
Turpat netālu ir atslēgas caurums, ko dēvē par Maltas skatu, itāliski: Buco della serratura dell’Ordine di Malta. Ielūkojoties pa atslēgas caurumu spēsiet ieraudzīt burvīgu skatu. Ar telefona kameru variet droši nemēģināt iemūžināt, tas neizdosies, ar profesionālo kameru gan. Nesezonā rinda ir ļoti īsa, kas patīkami mūs pārsteidza.
Trastevere ir otrs rajons Roma, kuru ļoti vēlējāmies apskatīt. Šajā Romas pusē esot tradicionālie itāļu un vietējās virtuves šedevri. Mūsuprāt, ļoti dārgu restorānu un skaistu ieliņu rajons, kurā patīkami malkot vīnu un baudīt Itālijas burvību. Šoreiz arī izvēlamies tradicionālu Itāļu krodziņu, kurā mielojamies ar lazanju, un malkojam rozvīnu. Protams, garšas buķete ir fantastiska! Šajā rajonā uz katras ieliņas stūra ir lieliskas vietas, domāju, ka jāizvēlas tā, kura katram pašam piesaista visvairāk.
Tie kuriem daudz spēka, un Romu vēlas izbaudīt ar 100% pieredzi, tagad ir īstais laiks Vatikānam. Ir vairākas iespējas, doties uz Vatikāna laukumu, stāvēt rindā uz Sv.Pētera baznīcu, kā arī Jūsu izvēlētais variants. Jaunajā Gadā visas biļetes uz Vatikāna dārziem un citiem apskates objektiem Vatikānā bija izpirktas, bet no pieredzes saku, ka ieteikt varu tikai nesezonā, savādāk no baudījuma būs vienīgi pūļu un masu skati. Emīls nevarēja samierināties, ka bijis pie Vatikāna robežas, bet nav iegājis iekšā (smieklīgi), tāpēc es viņu izaicināju celties pl. 6:00 nākamajā dienā un 7:00 būt Vatikānā, lai būtu pēc iespējas mazāk cilvēku. Viņš piekrita un mēs devāmies tālāk. Izlēmām apmeklēt Santandželo cietoksni, pa ceļam (6 minūšu gājiens) internetā nopērku biļetes, un izsprūkam no stāvēšanas garajā rindā. Mums ļoti patika šis Romas objekts. Bija viss ko sirds var vēlēties, gan fiziska gleznu izstāde, gan dažādi kara laiku objekti, apskate no ārpuses un iekšpuses, pazemes un jumta. Ja izdodas noķert brīdi, tad malkot vīnu var ar skatu uz Romas tiltiem. Noteikti iesaku pavasarī un rudenī, kad mazāk cilvēku, būs vareni ikvienai gaumei!
Svētku vakariņās baudījām Ķīnas hot potu. Sīkāk šobrīd neiedziļināšos, kādā no maniem daudzajiem stāstiem noteikti varēsiet izzināt šo ēšanas veidu. Latvijā tas nav pieejams restorānu veidā, bet citur pasaulē gan. Par cik Emīlam tā bija pirmā reize, tad jo īpaši nozīmīga, pārēdāmies ļoti traki (he-he). Bildes variet apskatīt instagramā arī video no hot pota!
Šeit beidzas 2 dienu apskate Romā. Mūsu lidmašīna bija trešās dienas pēcpusdienā, tāpēc iespējām vēl piedzīvot nedaudz Romas. Kā runāts cēlāmies 5:30, lai doto uz Vatikānu. Nebijām vienīgi cilvēki, bet tagad sapratām kāpēc iepriekšējā dienā un šodien rindās drūzmējās nenormālie pūļi. Notika atvadīšanās no Pāvesta Benedikta XVI. Nostāvot rindu, lai aplūkotu Sv.Pētera katedrāles greznās aprises, nonākot pie altāra daļas, piespiedu kartā, laipni atvadījāmies arī no pāvesta. Amizants moments – ieejot Vatikānā notiek somu pārbaudē, līdzīgi kā lidostās. Sargs pagriežas pret mani un saka – jūsu somā ir nazis. Es izārdu visu somu, lai atrastu vienīgo aso objektu, kas ir nagu knaiblītes, ņemot vērā, ka ceļojam ar mugurssomām, neko citu līdz paņemt nedrīkstēja, kā arī nebija vajadzības (he-he). Beigās viņš man skenerī rāda, lielu objektu, pa visu somas malu – matu suku. Izņemu no somas, novicinu viņam priekšā, viņš palaiž mūs. Diezgan absurds apgalvojums, es ceru viņš bija jauniņais, ja nepazina matu suku.
Pēc Vatikāna apciemojuma devāmies ieturēt brokastis vienā no centra kafejnīciņām. Ja ceļojat parastā laikmetā, kurā nenotiek episkas bēres, iesaku papildus no paša rīta ierodoties būt pirmajiem un uzbraukt Sv.Pētera baznīcas kupolā. Mums savukārt, ir vēl pāris stundas laika ko “nosist”. Ja ceļojot viss ir apskatīts, un gribas vēl nedaudz kaut ko redzēt, tad mans moto – apskatīsim kur ir zooloģiskais dārzs. Pati neatbalstu dzīvnieku spundēšanu krātiņos un turēšanu mākslīgā vidē – fakts par mani. Bet esmu piedzīvojusi tropu valstīs dziļu mīlestību un labāko draugu būšanu starp cilvēku un dzīvnieku, kas liek man ticēt, ar nelielu cerības zelta maliņu, ka šie cilvēki dara savu darbu no vislabākās sirdsapziņas un patiesi rūpējoties. Dodamies uz zooloģisko dārzu, kas bija izcils pēdējo 2-3 stundu pavadīšanas laiks!
Ja Romu baudāt siltākos laika apstākļos, tad velo mīļiem ir iespēja noīrēt riteņus un izbraukt milzīgo parku Romas ziemeļu daļā. Tas ir ļoti iespaidīgs ar vairākiem apskates objektiem. Pavadot Romā 4-5 dienas, noteikti ieteiktu šo kā vienas no dienu aktivitātēm, līdzi paņemot pikniku pusdienu pauzei, un nedaudz pamainītu iešanu pret mīšanu!
Mana trešā reize Romā – nākotnes formā, noteikti iekļaus vēl kādus pasakainus parkus un objektus, es noteikti neaizmirsīšu ar tiem dalīties šeit.