Gribu minēt, ka šis raksts tiek papildināts katru reizi, kā dodamies uz Tatru kalniem.

Tatros esam bijuši divas reizes, vienu reizi sagaidījām Jauno Gadu – pilnīga ziemas pasaka, otro reizi rudenī – septembra vidū.

Abas reizes bija unikālas, un ieguvām daudz foršu iespaidu. Pirmajā reizē vairāk gājām no Polijas – Zakopanes puses, otrajā reizē no Slovākijas Visokye Tatri pilsētiņas puses. Neslēpšu, ka otrajā reizē atapāmies uz takas, kuru no otras puses bijām gājuši pirmajā reizē. Par cik gadalaiki ir ļoti krasi un skats pilnīgi savādāks, mēs to sapratām takas vidū. Tas, protams, tikai piederās pie lietas!

Ziemā dažas no augstākajām takām diemžēl nebūs sasniedzamas. Viena no takām, kuru ļoti vēlējāmies iet, uzbraucot ar gaisa tramvaju, diemžēl bija slēgta – laikapstākļu dēļ. Tas puišiem, protams, nebija šķērslis caur sniega puteni uziet līdz blakus esošajam pauguiņam, lai uzņēmtu pierādījuma foto, un ieturētos no līdzi paņemtās blašķītes.
Līdz ar to, protams, gājējiem vispiemērotākie būs pavasara, vasaras un rudens mēneši. Savukārt, smieklu pilnas šļūkšanas uz dibena lejā pa kalnu takām var piedzīvot tikai ziemas mēnešos. Viennozīmīgi arī cilvēku nav tik daudz, un populārākajās vietās var sildīties pie ugunskuriem un dzert karstvīnu, katram sava gadalaika burvība. Izmantojot maps.me aplikāciju atzīmēju laicīgi visas takas, un attiecīgi izvēlamies naktsmīti vidus punktā. Zakopone nakšņošana ir aptuveni uz pusi dārgāka kā Slovākijas pusē, tas pats attiecas uz restorāniem un veikaliem, par cik tas ir ļoti iemīļots slēpotāju galamērķis.

Abas reizes dodamies ar mašīnu, izbraucam ap 5:00 no rīta, lai vakarā ierastos galamērķī. Pirmajās un otrajās brokastīs ieturam līdzi paņemtās maizītes, bet pēcpusdienas maltīti ieturām izbraucot no Varšavas uz bāņa ir lieliska ēstuve Karczma Guča, ar plašu ēdienkarti. Iesakām, vismaz vienreiz iebraukt pamēģināt.

🏔️ Viens no skaistajiem kalnu ezera skatiem ir Czarny Staw Gasienicowy, uz kuru var nokļūt, protams, kājām, bet, lai piedzīvojums būtu baudāms ar gaisa tramvaju jāuzbrauc līdz pašai augšai ciema Kuznice, un tad aptuvei jāpavada stunda līdz pusotra ceļā. Grūtības pakāpe vidēja, nepieciešami pārgājiena apavi un vēlams izmantot nūjas.

🏔️Zakopanes nacionālais parks ir skaista ar dažādām kalnu takām, mēs apskatījām vienu no ūdenskritumiem un sasniedzām vienu no virsotnēm Gevonts. Ierodoties parkingā Jūs varat sākt iet takas un sekot norādēm, paši izlemjot, cik augstu/tālu vēlaties doties. Šeit būs parkinga un ieejas lokācija. Grūtības pakāpe atkarīga no tā cik daudz un ko vēlaties. Ja vēlaties tikt līdz kādai no virsotnēm, tad tikai un vienīgi attiecīgajā ekipējumā, vidēji grūta.

🏔️ Slovākijas puses takas ir tikpat skaistas, ja ne vēl pievilcīgākas. Ar ģimenēm un maziem bērniem noteikti iesakām apmeklēt Propradske pleso. Avantūristi var aplūkot šo burvīgo ezeru, ieturēties ar alu/vīnu siltu zupu/tēju, un doties tālāk sasniedzot Tatru aukstāko virsotni Rysy, jeb kādu no blakus virsotnēm. Ir gan norādes, gan maps.me malkojot kafiju var izlemt par spēku daudzumu. Parkings uz šo taku ir gar ielas malu blakus vilciena stacijai. Iespējams no Jums iekasēs naudiņu, par cik šis ir ļoti populārs galamērķis. Grūtības pakāpe no ļoti vieglas līdz ļoti sarežģītai, izvēle paliek Jūsu.

🏔️ Vēl viens vieglas pakāpes galamērķis ir Štrbske pleso, ezers ap kuru var apiet apkārt vieglā pastaigas formātā, ar vienu un to pašu sākuma/beigu punktu, kur atradīsiet vairākus restorānus un kafejnīcas.

🏔️ Fantastiska taka vidēji grūtam hikingam, piemērots arī iesācējiem, labos laika apstākļos, mūsu gadījumā – putenis un krusa, nedaudz apgrūtinoši, bet noteikti nodrošināties ar somās ieliktām papildus jakām – neaizmirstam klimata maiņas. Viens variants ir sasniegt virsotni Veľká Svišťovka un doties atpakaļ. Pati par sevi šī ir ļoti skaista taka, ar dažādiem kalnu skatiem. Bet šī taka būs lielisks variants, ja vēlaties nakšņot kalnos. Sasniedzot virsotni dodieties lejā uz refugio – kalna hostelis Chata pri Zelenom plese, ievītu skaistā ezeru lokā. Tālāk jau ir vairāki varianti, kā varat turpināt savu piedzīvojumu. Savu gājienu mēs uzsākām ar gaisa vilcienu uzbraucot līdz Skalnate pleso, tālāk ņēmām palīga karti un devāmies norādītajā virzienā.

🏔️ Mūsu mīļākā taka, varbūt tāpēc, ka svinējām svētkus tajā dienā, vabūt tāpēc, ka laikapstākļi, bija fenomenāli skaisti. Noteikti iesaku iziet, mūsu vedējtēvs izgāja ar bēbi uz muguras, tā kā fiziski spēcīgiem vīriem noteikti arī tas būs pa spēkam! Ir virstone Teryho chate. Iesakām izmantot kādu no kartēm, jo norādes ir, bet par cik vairākas takas krustojas vēlams nenomaldīties. Taku sākām no miestiņa Visokye tatri ar vilcienu uzbraucot līdz stacijai Hrebienok, kur iespējams nopirkt ūdeni, aiziet uz tualeti utt. Devāmies ceļā, no šī punkta iespējams kādu gabalu iet pa lejas un augšas ceļu, mēs sākumā izvēlējāmies iet pa kreisi, bet atpakaļ nākot pa labo pusi, lai būtu dažādība. Lūdzu nofotografējiet vilcieniņa atiešanas laikus, jo mēs nokavējām, un dabūjām lejā doties ar kājām.
Pa ceļam pī pauzi ieturējām refugio Zamkovskeho chata, un kopumā 3,5 stundās sasniedzām galamērķi. Teryho mājiņā iespējams baudīt siltu zupu un dažādus dzērienus, kas bija izcila balva sasniedzot galamērķi. Rudenī līdzi protams, ņemiet termosus ar tējām un siltu ūdeni ceļam.

Savus Tatru ceļojumus vienmēr noslēdzam Tatralandiā, Slovākijas pusē akvaparks, SPA, pirtis ar skatu uz kalniem, un lielisks veids kā noslēgt varenu piedzīvojumu! Noteikti iesakām visai ģimenei, pāriem, piedzīvojumu meklētājiem, termo baseins ārā būs miera osta nesezonā un āra akvaparks super pieredze sezonā!

Brokastu vieta miestiņā Visokye Tatri: Mondieu, ļoti gards brokastu menu.

Ceru atkal papildināt šo maršrutu, bet pagaidām tas viss no Tatriem!

Krista Ceļojumu maršruti