Decembris, Ziemassvētku laiks un nesezona Grieķijā. Pamainīt vidi un apkārtni, izbaudīt Grieķu salātus un vīnu nemaz nav tik slikta doma. No 21.decembra līdz 28.decembrim ar vīru izlēmām doties ceļojumā. Man tā bija jau otrā reize Grieķijā, bet vīram pirmā.

Ielidojam Atēnās, sākotnējo plānu īrēt mašīnu atmetām, jo bijām bez bagāžās tikai ar mugursomām, un ņemot vēra, ka ir nesezona izlēmām, ka uz vietas tas varētu būt daudz vieglāk nomāt nekā online. No lidostas uz Atēnām var nokļūt vairākos veidos. Protams, ja tiek nomāts auto lidostā, tad šī problēma Jūs neskar, meklējiet rokā nomas punktu, navigācijā iekšā nākamo objektu un aiziet. Pārējiem ir divi varianti, viens ir metro, otrs ir autobuss. (Ir arī taksis, loģiski, bet domāju tur komentāri nav nepieciešami) Abi ir ērti, jautājums, par budžetu un vēlmēm. Metro sanāk par 10 eiro aptuveni dārgāks uz diviem cilvēkiem nekā autobuss (19 eiro diviem). Savukārt, ja braucat uz Atēnu centru autobuss var iesēsties sastrēgumos (9 eiro diviem). Pirmajā reizē izvēlamies metro, stacija ir kreisajā pusē izejot no lidostas, viegli atrodams, pārvietojoties visur izmantoju aplikāciju maps.me, tajā skaitā, lai atrastu metro iekāpšanas punktu. Biļetes var nopirkt turpat kur autobusam, uzreiz pie izejas ārpusē, jeb arī automātos, kuri ir ērti lietojami un var norēķināties ar kartēm. Sekojam līdzi staciju norādījumiem, braucot metro, un tikai vienu reizi izkāpjot par ātru ārā, ielecam nākamajā iekšā un esam gala stacijā, Monastiraki laukumā. Esam izbadējušies, tāpēc atveru Trip advisor aplikāciju, kur izvēlos restorāni manā apkārtnē, un tur pēc budžeta un atsauksmēm var izvēlēties sev tīkamāko (ja neesi jau iepriekš to izdarījis plānojot ceļojumu). Pēc 10 minūšu meklēšanas, 2 minūšu attālumā atrodam grieķu tradicionālo ēstuvi SAVVAS, kas atrodas turpat centrā. 

Daudz vietas, plaša ēdienkarte, labs un lēts mājas vīns. Cenas vidējas, otrais no 6-12 eur, salāti no 7-10 euro, mājas vīns puslitrs 6 eiro, bet salīdzinot ar lokāciju, servisu un mūsu izsalkuma līmeni, viss bija ideāli un mēs tur atgriezāmies vēl vienu reizi pēc tam.

Nākamā pietura bija mūsu naktsmītnes, rezervējam kā parasti booking.com, ar saimnieku jau iepriekš visas detaļas izrunāju WhatsApp. Adresi atrodam ātri, vieta ir izcila, tieši 5 minūšu gājienā no laukuma iekšā vecpilsētā. Šis ir labs variants, ja ceļojiet bez mašīnas, jo ieliņas ir šauras un viss atrodas blakus. Dzīvoklītis bija vienistabas, ar atsevišķu vannas istabu. Lokācija bija vienreizēja, bet kanalizācijas smaka, jauca noskaņu, tāpēc nosaukumu neminēšu, jo īsti neiesakām. Bet jebkura vieta, kura ir 10-15 minūšu gājienā no metro būs gana laba, ceļojot ar mugursomām. Nometam somas, atpūšamamies un gatavojamies izstaigāt vecpilsētu. Ziemassvētku laikā ir daudz ļoti izgaismotu objektu, par kuriem informāciju iepriekš neatradām, bet bijām laimīgi, kad uzgājām. Galvenā gājēju iela ir no Syntagmas laukuma virzienā uz Monastiraki laukumu. Maps.me aplikācijā gājēju ielas ir ar pārtrauktu līniju, kur ļoti labi var redzēt šo gājēju ielu. Protams, tur pat blakus Monastiraki laukumam  ir tirdziņi un daudz dažādas ielas, kurās ir vērts paklīst, ja esat Atēnās. Nonākot Sytagmas laukumā esam pie pilsētas egles, kas ir krāšņi dekorēta un daudz dažādu aktivitāšu notiek ikdienā tieši šajā laukumā, saistīti ar Ziemassvētkiem. Pa dienu laukumā dzirdamas saksafona skaņas, blakus ir Starbucks, kur iespējams tikt pie iemīļotā kafijas dzēriena un pabaudīt Atēnas Ziemassvētku noskaņās.

Ļoti interesants bija restorāns, kurā gan iekšā negājām, jo ģimenes stāvēja pie viņa rindā, bet bija izgaismots ar tik daudz lampiņām, ka domāju, tas ir Grieķijas rekords. Daudz dažādi Ziemassvētku stāstu varoņi, un milzīgs skaitlis 2022, iekšā paveroties pa durvīm izskatījās kā Ziemassvētku pasaku grāmatā. 

Tā kā esam diezgan spontāni, un ceļošana divatā to diezgan fleksibli arī atļauj, saprotam, ka Atēnu sirds ir izstaigāta, vēl palikuši protams muzeji un Akropole, bet par cik mums rezervētas Atēnas naktsmītnes uz visu nedēļu (254 eiro), un labu laiku sola tikai nedēļas beigās, izlemjam atstāt to uz beigām.

Vakarā nopērkam biļetes uz prāmi, uz Naxos salu. Kāpēc Naxos? Vienu reizi kā jau minēu tur biju, un izcils zivju krodziņš palicis atmiņā, tāpēc teicu vīram – braucam ēst zivi! Ar metro var diezgan laicīgi nokļūt jau 6:00-7:00 no rīta uz prāmja. Biļetes vienmēr pērku www.directferries.com, ceļojuma laikā uz prāmja arī varēsim izgulēties. Prāmis saucās Blue Star Ferries, un ar to esam ceļojuši jau vairākkārt. Biļete vienai personai atšķirās no sezonas, bet vidēji tie ir 50 eiro. Prāmis ir ērts, galvenais uzejot uzreiz ieņemt labākās vietas kuģa priekšgalā uz dīvāniņiem, jo varēs ērti pačučēt. Līdzi var ņemt ēdienu, dzeramos, kā arī iegādāties kafiju un citus ēdamos var uz kuģa, bet kvalitāte un cena ir so-so. Savukārt brauciens ir skaists, jo īpaši saulainā dienā. Var dzert kafiju uz klāja, var arī vērties pa logu, skaisti skati un Grieķu salas visapkārt. Pārbraucot no salas uz salas, vērot kā kuģis pietauvojas krastam un cilvēki steidzas ārā un iekšā, pašiem mierīgi izbaudot skatu.

Naxos skaitās ģimenes sala, lai gan tālāk par ostas pilsētiņu neesmu bijusi, viņa ir šarmanta, salīdzinoši budžetam ļoti draudzīga, un skaista. Centrā ir viens grāmatu un suvenīru veikals, dažādi kioski brokastīm un kaudze ar vietējiem restorāniem ar bagātīgām porcijām un lielisku vīnu!

Rezervējot Atēnās naktsmītni, protams, biju sapriecājusies, ka būs džakūzi, bet diemžēl nesezonā visi džakūzi ir ciet, un nav pieejami. (58 eiro par nakti) Detaļām ir jāpievērš uzmanība jebkurā gadījumā. Mūs sagaidīja britu dāma, no ostas pavadīja uz numuriņu. Mašīnu uz šīs salas ir jēga īrēt, ja ir konkrēts mērķis. Sezonā ir daudz tūristu busu ar kuriem var izbraukāt salu. Iekārtojamies un ejam meklēt ēdnīcu. Britu dāma ieteica mums vietējo krogu, un uz to pusi arī dodamies. Daudzi restorāni ir aizvērti, diemžēl ieskaitot manu zivju restorānu, bet mēs noteikti atgriezīsimies. Restorāns uz kuru dodamies ir KOZI, un tiešām mūs tas nepieviļ. Puslitrs mājas vīna maksā 4 eiro, ēdiens ir bagātīgs, ēdienkartē praktiski tikai grieķu nacionālā virtuve, cenas patīkamas. Pēc vakariņām izstaigājam pilsētiņu, atrodam arī egli. Notiek pasākumi, koncerti. Nākamajā dienā izbaudam saulīti, no vienas pilsētas gala līdz otram ir aptuveni 2,5 km, sanāk patīkama pastaiga. Vakariņas ēdam tavernā, kur tradicionālajās metāla krūzēs pasniedz litru vīna! Izmaksas restorānos mums diviem parasti ir no 25-45 eiro. Vasarā noteikti var baudīt mirdzoši tīro ūdeni, peldes un vakara dzīvos koncertus, savukārt, nesezonā nedaudz paskatīties, kā dzīvo vietējie uz salas. Dotamies arī nelielā pastaigā līdz Naxosas augstākajam punktam Tower of Sanoudos, kur ir arī muzejs un baznīca, Ziemassvētku laikā tas viss ir ciet. Vakarā plānojam tālāko ceļojumu, no rīta doties uz Santorini salu, ja jau tik tālu esam atbraukuši! Svinēsim Ziemassvētkus Santorini!

Santorini sala decembrī. Ziemassvētkus svin daudzi vietējie, mājās atgriežas un, lai gan lielākā daļa no tūristu vietām ir aizvērtas un baudīt var dabu un vietējo šarmu, mums izdevās noķert diezgan plašu emociju gammu.

Ierodoties ostā ir divas iespējas īrēt auto, kurš sagaida turpat vai arī izmantot autobusu, kas sagaida pasažierus no prāmja un aizved līdz Thiras autoostai. Tad kartē būtu jāpārliecinās, kurā pieturā izkāpt un, ka naktsmītnes ir gājiena attālumā no autobusa pieturas. Santorini naktsmītni noteikti varu ieteikt, booking.com rezervējām naktsmītni ar brokastīm, Milos Villas Hotel. Brokastis bija gardas un saimniece bija fantastiska. Iepazīstināja ar salas vēsturi, izstāstīja, ka iesākumā Santorini bija apaļa sala un vulkāna rezultātā ir izveidojusies atdalīta no abām pārējām saliņām, pie kurām sezonā var piekļūt ar kuģīšiem. Ņemot vērā, ka Santorini palikām 3 naktis, tad viņa ieteica iznomāt auto, kuru nākamajā dienā mums pieveda pie viesnīcas durvīm. Cena bija 30 eiro dienā. Iesākumā paņēmām uz vienu dienu, bet es netīšām pielēju pilnu bāku 50 euro vērtībā. Un protams, tādu degvielas apjomu varētu uz salas izbraukāt 2 nedēļās vai mēneša laikā, tāpēc izlēmām paturēt uz abām dienām. TO LŪDZU ATCERIETIES, KAD UZ SALĀM PILDĀT DEGVIELAS! Par 3 naktīm samaksājām 132 eiro, bija arī baseins, bet mums laiks ap +12 grādiem tomēr bija par aukstu. Savukārt tie kuri Latvijā iet no rītiem uz aukstuma peldēm noteikti var to izbaudīt. Istabiņas bija tīras, labas ar skaistu skatu, un mūsu vēl paaugstināja uz otro stāvu, līdz ar to skats bija burvīgs. Saimniece arī padalījās ar vietējo informāciju, parku kurā vakaros atveras Ziemassvētku tirdziņš, visi dzer karstvīnu, bērni spēlē spēles un pilsēta bauda atkal satikšanos bez tūristiem. 

Milzīgs pluss nesezonai – satiksme. Atceramies, ka Grieķijā ieliņas ir ļoti šauras. Tikai pieredzējušiem braucējiem, tas neliksies iespējams nekas pārdabisks, bet pat tiem, ar 10 gadu stāžu jāatcerās, ka sezonā praktiski neiespējami pārvietoties, jo uz katru galu ved viens ceļš, kā tūristiem, tā vietējiem, sabiedriskajam transportam un arī būvniecībai. Navigācijai izmantojam gan google, gan wase aplikācijas, bet ar visām ir jāuzmanās un ieteiktu katru reizi pirms tam pārbaudīt kur un pa kurieni ved, jo nereti izved pa tādiem līkumiem un neceļiem, ka mierīgi nenogriežoties var aizbraukt tieši turpat. Esam diezgan uzmanīgi šajā jomā, jo esam iebraukuši daudzās valstīs, dažādos neceļos, un iepriekšējā vakarā saplānojam viesnīcā sēžot nākamās dienas maršrutus. Maps.me navigācijas pluss ir tāds, ka izmantojams bez interneta, bet noteikti Latvijā esot tad nepieciešams lejupielādēt attiecīgās valsts kartes.

Ko tad darīt Santorini nesezonā? Pirmkārt protams doties skaistos pārgājienos. Ja nav liels vējš, tad var arī doties Fira – Oia pārgājienā, bet decembra beigās gluži to vēl neiesaka darīt. Mēs savukārt bijām lielajā akments klintī, kas ir ciematā Imerovigli, apgājām tai apkārt un nogājām lejā uz mazo baznīciņu. Pusdienas ēdām kebabnīcās un vietējās ieskrietuvēs, kur ēd vietējie, par cik nav sezonas cenas ir ļoti patīkamas, un neplānojot lieki, piestājām garām braucot šajās ēdnīcās. (15 eiro uz diviem)

Vakariņās devāmies uz Ķīniešu restorānu, kurš arī vaļā ir nesezonā, līdz ar to iespēja variēt nedaudz ar dažādo pasaules virtuvju ēdieniem. Restorāna cenas, tripadviser aplikācijā, pie šī restorāna, esmu ielikusi ēdienkarti ar cenām, restorāns saucās China Famous Foods, ēdiens garšīgs un vīns bija ļoti labs!

Iespaidīgs, īpaši vīriešu kārtas pārstāvjiem un muzeju nemīļotājiem būs vēstures muzejs, kurā ir liecības saglabājušās tieši tādas, kādas tās bija daudzus tūkstošus gadus atpakaļ Akrotiri muzejā. Veco māju sienas, 3D grafikas, skaists muzeja dārzs un atvērts bija pat Ziemassvētkos! Noteikti iesakām! (Mēs arī neesam muzeju mīļi, bet ja Jūs vēl esat, tad tas ir must)

Netālu no muzeja ir salas iespaidīgākā Santorini bāka Akrotiri, par cik nesezonā daudzas āras terases ir ciet, tad vienu no vakariem devāmies saulrietu baudīt uz turieni, tas bija vārdos neaprakstāmi. Iesakām līdzi paņemt nelielas uzkodiņas un vīnu, noteikti atradīsiet kur piemesties un nekad dzīvē šo skatu neaizmirsīsiet!

Ļoti maģiska un skaista vieta ar šaurajām ieliņām un burvīgajiem skatiem ir pilsētiņa Emporio, kuru vērts ir izstaigāt ceļā uz Iljas klosteri. Novietojot mašīnu stāvvietā, variet ar kājām doties stundas pārgājienā klīsot šurpu turpu! Neaizmirstiet maps.me aplikācijā ielikt punktiņu, kur atstājāt mašīnu! 

Profita Iljas klosteris atrodas kalnā, līdz tam iespējams uzbraukt ar mašīnu, kā arī baudīt pastaigu klostera dārzā. Tas ir augstākais punkts visā Santorini, un vienīgais ar 360 grādu skatu! Aiz klostera ir norādes, un ir iespējams noiet lejā uz Kamari ciemu un pludmali pārgājienā, bet tad arī jānodrošinās ceļam atpakaļ, vai kādam jāsagaida lejā. 

Perissa ir ļoti skaista vieta pludmales atpūtai, piejūras restorānā var baudīt nesteidzīgu maltīti, vai vīnu arī nesezonā. Šī salas daļa ir pilnīgi pretēja otrai un dažādība ir noteikti jauks piedzīvojums, kaut vai tikai vieglai pastaigai un vakara kafijai/tējai!

Nekādi nedrīkst aizmirst galvas pilsētu Firu (Thira) daudz dažādu kultūras objektu, pēc Akrotiri muzeja apmeklējuma ikvienam noteikti gribēsies apmeklēt arī šīs pilsētas muzeju! Noteikti iepazīstieties ar darba laiku garām ejot! Nesezonā šī ir vislabākā pilsēta kurā palikt, jo vakaros turpina daraboties ar vieglu salas čaloņu. Dzeriet otro rīta kafiju mazos krodziņos un vakara saulrietā vīnu terasēs!

Oia, pasaules slavenākā vieta Santorini, tās mājiņu un arhitektūru unikalitāte noteikti katram liks ievilkt elpu un turēt kameru pie rokas visu laiku! Lai gan esam par baudīšanu bez digitālajām ierīcēm, Oia noteikti ir viena no vietām, kur skaistām bildēm būs īstā vieta! Ar spilgajām krāsām un burvīgajiem skatiem! Noteikti, katram savā mūža laikā, Oiā jābauda saules riets. Sezona vai nesezona, tas neietekmēs šo brīnumaino skatu. Taisnība, lielākoties visas terases ar skatu uz saules rietu būs ciet, tāpēc pa dienu, ja vairākas dienas, tad iepriekš vajadzētu pārliecināties, kur varētu piemesties un vakara saulītē pabaudīt vīnu! Tas būs viens no mīnusiem nesezonai, kura veras vaļā aprīlī. Oia ir tukša un klusa, kā aizmirsta pērle, ar pāris tūristiem no dažādākajām malu malām! Un tas ir neaprakstāms pluss fotogrāfijām, sezonā, bildes bez tūrista pakauša nebūs iespējamas, tā kā katram jāizvērtē pašam prioritātes!

Ziemassvētkus pavadām ciematiņa Ziemassvētku parkā, kur izdzeram karstvīnu, skatāmies kā vietējie draudzīgi čalo, uzspēlējam kādas izklaides spēles un savlaicīgi dodamies uz viesnīcu, jo satumst jau diezgan ātri.

Vakarā pārbaudot biļešu cenas, secinām, ka lidojums uz Atēnām izmaksā tikpat cik kuģis, tikai 8 stundu vietā, būs jāpavada 35 minūtes! Nesezonas vēl viens pluss! Sacīts darīts, vienojamies, ka mašīnu atgriezīsim lidostā, kas protams, nav problēma, un no rīta pēc brokastīm dodamies atpakaļ uz Atēnām! Milzīgs ieguvums šādai izvēlei, protams, ir arī skati. Baudīt ne tikai no ūdens virsas, bet arī no gaisa pārbraucienus pāri salām. Tiem, kuri pirms tam iepazīstas ar karti un apkārtni, var mēģināt saprast, kurai salai attiecīgi kurā brīdī lidojat pāri.

Pēdējās dienas Atēnās! Dodamies no paša rīta uz Akropoli, nedaudz pamaldoties to atrodam, nopērkam biļetes un dodamies uz skaisto majestātisko vietu! Nesezonas pluss – nekādas rindas un cilvēku pūļu, lēni var izbaudīt Akrapoles vēsturiskās noskaņas. Pēc tam dodamies uz muzeju, biļetes iegādājamies pa ceļam interetā, tādejādi nav jāstāv rindā, un tiekam iekšā praktisi uzreiz. Atēnu muzejs ir ļoti iespaidīgs, tiesa vēsturniekiem gidu pavadībā, tas noteikti liksies daudz interesantāks, bet nenoliedzami ir vērts apmeklēt šo pērli arī muzeju čīkstuļiem (es par sevi). Pusdienās sameklējam picēriju, jo restorānos ēst vien būtu nedaudz par šerpu, un dažādība vajadzīga visās lietās!

Vīrs bija kādā blogā izlasījis par kādu ēstuvi Atēnu tirgū- zivju un gaļas pavilionā. Par cik ēstuve bija 15-20 minūšu gājienu attālumā, tad devāmies uz turieni! Noteikti iesakām! Mēs sasniedzām to ap 16:00, kad viss jau taisījās ciet, tāpēc noteikti iesakām doties uz turieni dienas laikā! Nedaudz sarežģīti atrast, jo tas tiešām ir iekšā tirgū, bet sekojot google.maps Oinomageireio Epirus jeb epirus tavern nosaukumam aizvedīs jūs diezgan precīzi! Šajā vietā, Jūs varat ne tikai ieturēt maltīti, bet arī piedzīvot īstu grieķu tirgu, ne tikai tūristu, kas atrodas centrā. Šeit grieķu opīši pārdod sveramās garšvielas, protams, ir jauki nopirkt saviem mīļajiem, radiem un draugiem suvenīru formā garšvielas tūrisma veikaliņos, bet pašiem sev uz mājām iesaku paņemt maisiņos, kas būs līdz 5x lētāk kā īpašajos iepakojumos. Pats rajons ir ļoti aizraujošs un paistaigu vērts. Vietējo pieredze!

Interneta dzīlēs arī atklājām, ka Atēnās ir izveidota Ziemassvētku pilsētiņa, nolēmām doties ar kājām, jo kartē redzam, ka tā ir apmēram 30 minūšu gājienā. Izrādījās pasākums bija par maksu un lielākoties domāts ģimenēm, tāpēc nolēmām iekšā nedoties. Respektīvi ar bērniem, noteikti Atēnās var atrast daudz un labas aktivitātes, protams, visas ir par maksu, bet tas ir labs ģimenes galamērķis! Savukārt pāri ielai ieraudzījām milzu telti ar skaļu mūziku un intereses spēc izlēmām ielūkoties, kas tur notiek! Izrādās vēl pēdējo dienu norisinājās šokolādes festivāls! Nogaršojām dažādas šokolādes, notiesājām vafeles ar šokolādes mērci, dzērām kafiju un pilni cukura varējām teikt, ka ceļojums patiesi izdevies!

Kopējās izmaksas uz diviem cilvēkiem, tajā skaitā lidojums Rīga-Atēnas, 2 prāmja biļetes, 2 iekšzemes lidojuma biļetes, naktsmītnes un citi izdevumi ~1500 eur.

Konkrētāk vietas real time, un ar attēliem instagrama kontā christian_adventurist.

Krista Ceļojumu maršruti